Kapadokya Balon Turu Hangi Aylarda Yapılır


Kapadokya Balon Turu Nerede Yapılır

Kapadokya balon turları yılın her aylarında yapılmaktadır ancak hava şartlarının elverişli olması önemlidir. Bazı günlerde hava şartlarının uygun olmaması nedeniyle, turlar iptal edilebilmektedir. Genel olarak hava şartları yaz ve sonbahar mevsimlerinde uygun olmaktadır. Bu mevsimlerdeki aylar, balon turlarının en çok yapıldığı zamanlar olarak ifade edilebilir.

Bir balonun güvenli ve emniyetli bir şekilde turu gerçekleştirebilmesinde hava şartları en önemli etkendir. Özellikle de rüzgar durumu, balonun o gün için tur yapıp, yapamayacağı durumunu belirleyen temel hava olaylarından birisidir. Bir tur balonunun istenilen bir şekilde yönetilmesi ve turun güvenli bir şekilde, aksamadan gerçekleştirilebilmesi için rüzgar hızının 13 km’yi geçmemesi gerekmektedir.

Rüzgarın hızını ile birlikte yaz aylarında güneş etkileri, kış aylarında kar ve yağmur bağlı etkiler balonun hareket ettirilmesi ve yönlendirilmesi için gerekli olan rüzgar mekanizmasını önemli ölçüde etkileyebilmektedir. Muhtemel hava şartlarının olması durumunda, o gün için balon turu iptal edilebilmektedir.

Kapadokya balon turları ilgili yetkili ve görevlilerin, hava şartları ve diğer güvenlik gereksinimlerinin tam olarak karşılandığından emin olduğunda balonu hareket ettireceğinden emin olabilirsiniz. Rüzgar hızının ideal olduğu zamanlarda yapılan balon turu genellikle sabahın ilk saatlerinde gerçekleştirilmektedir. Kapadokya’da sabahın ilk saatlerinde Göreme bölgesinden kalkış yapmakta ve tura başlamaktadır. Genel olarak seyir yüksekliği 500 - 600 metre civarında olmaktadır. Bu yükseklik ziyaretçilerin Kapadokya’nın büyüleyici manzarasını en iyi bir şekilde keşfedebilmeleri, görebilmeleri ve izleyebilmeleri için ideal olmaktadır. Sizler de tura katılmayı planlıyorsanız, bunun için iyi bir hazırlık yapmayı, fotoğraf ve video cihazlarınızı hazırlamayı unutmayın.

Heyecan ve keyif verici balon turu için hemen iletişime geçebilirsiniz.