Kapadokya Balon Turu Nerede Yapılır


Kapadokya Balon Turu Nerede Yapılır

Ülkemizde en çok beğenilen turistik tur seçeneklerinden birisi olan balon turu, Türkiye’nin önemli turistik bölgelerinden olan kapadokya’da düzenlenmektedir. Kapadokya hem coğrafi hem de tarihsel özellikleri ile unutulmaz bir balon turu için tercih edebileceğiniz en iyi turistik seçeneklerden birisidir.

Ülkemizde balon turları en çok Kapadokya’da yapılmaktadır. Kapadokya hava şartları ve de özellikle de rüzgar durumunun bu tür bir tur için elverişli olması, bu mükemmel manzaraya sahip bölgeyi balon turu ile panoramik olarak keşfedebilirsiniz.

Türkiye’nin İç Anadolu Bölgesi’nde bir il olan Nevşehir’de bulunan Kapadokya bölgesi, milyonlarca yıl boyunca gerçekleşen doğal etkiler ve bu etkiler ile birlikte rüzgar ve yağmurun etkisiyle peribacaları olarak da tabir edilen doğal bir görsel zenginliğine sahip olmuştur. Bu anlamda Türkiye’de gezilmesi ve görülmesi gereken başlıca turistik bölgelerden birisidir diyebiliriz.


Kapadokya’da peri bacalarından çok daha fazlasını keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz. Tarih boyunca pek çok medeniyetin gelip geçtiği bu topraklarda; Avanos, Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak, yer altı şehirleri, Ihlara vadisi, Selime köyü, Çavuşin, Güllüdere vadisi, Ürgüp, Göreme, Akvadi, Uçhisar, Ortahisar kaleleri, El Nazar kilisesi, Aynalı kilise gibi görülmeye değer pek çok tarihi medeniyet kalıntıları bulunmaktadır.

Bu bölgeyi turlamak için tercih edebileceğiniz alternatif seçeneklerden birisi olarak balon turu hem bölgeyi keşfetmek hem de bu doğal güzellikleri eğlenceli bir şekilde izlemek için en ideal yöntem olarak yıllardır tercih edilmektedir. Balon turu aynı zamanda heyecanlı ve unutulmaz bir keşif yapabilmelerine olanak sağlar.

Kapadokya’da balon turlarının neden bu kadar çok tercih edildiğini anlamak için bu balon ile yapılan tur süresince kayda alınan videoları izleyebilirsiniz. Bu hem Kapadokya turu öncesi bir fikir edinmenizi sağlayacaktır. Manzaranın ne kadar görülmeye değer olduğunu anladığınızda artık sizlerin de Kapadokya balon turuna katılmak isteyeceğini düşünüyoruz.

Balon turlarında bir balon yerden en fazla 1 km yüksekliğe kadar çıkabilmektedir. Genel olarak ise 500 - 600 metre civarında yüksekliğinde turlar gerçekleştirilmektedir. Seyir yüksekliği olarak da ifade edilen bu yükseklik, hava şartlarına göre daha da yükseltilebilmektedir. Balonların uçuş başlangıç yeri genel olarak Göreme bölgesi olmaktadır. 1 yıl boyunca, farklı ülkelerden gelen yaklaşık 1 milyona yakın turistin Kapadokya balon turu yaptığını söyleyebiliriz. Yabancı turistlerin yoğun ilgisi olduğu kadar aynı zamanda yerli turistlerin de önemli ölçüde katılımı olduğunu söylememiz mümkündür.

Kapadokya balon turu fiyatları, acentemizin kış sezonu ve yaz sezonuna göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak ise 200 TL ile 300 TL arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Balon turlarına dahil olmadan önce pek çok kuralı da dikkate almanız gerekiyor. Örneğin 110 kg üstü insanlar, hamileler, fiziksel engeli bulunanlar, 4 yaşından küçük olanlar, 140 cm’den daha kısa olanlar, fiziksel engeli bulunanlar vb. durumlarda kurallar gereği balon turuna katılamıyorsunuz.

Son olarak fotoğraf makinenizi ve video çekme kameranızı hazırlamanızı öneriyoruz. Muhteşem manzaralar eşliğinde eğlenceli ve de heyecanlı bir tur olacak. Dilerseniz özel kutlamalarınız için de balon turu tercih edebilirsiniz. Son olarak Nevşehir’de kalabileceğiniz farklı bütçe seçeneklerine hitap eden, yüzlerce otel olduğunu da söylemeliyiz.

Heyecan ve keyif verici balon turu için hemen iletişime geçebilirsiniz.