Göreme

Göreme Milli Parkı Kapadokya bölgesine gittiğiniz zaman turunuza nerden başlarsanız başlayın yolunuz Göreme’den geçecektir. Bir rehber eşliğinde en çok gezeceğiniz ve tat alacağınız yer Göreme’dir. Gökyüzünün güzelliği, uzansanız dokunacak gibi yakınlığı, hele ki Göreme akşamları sizi sizden alır. Unutamayacağınız bir tatil Nevşehir ile Kapadokya ile ve tabii ki Göreme ile mümkün olur. Yolunuz Kapadokya’ya düşerse ya da yolunuz Göreme’den geçiyorsa neler yapabilirsiniz size onun bilgilerini vereceğiz. Öncelikle Göreme’nin tarihine, güzelliğine bir bakalım.

Göreme diğer Kapadokya bölgelerinde olduğu gibi tarih boyunca değişik isimler almış. Eski isimleri şu şekilde sıralanıyor: Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar. Göreme’de rastlanılan bir tarihi belgeye göre Korama ismi 6. Yüzyılda kullanılmış ismiymiş. Bu yüzden Korama ismi Göreme’nin en eski ismi olarak kabul ediliyor.

Yolunuz Göreme’ye düşerse dedik ilk olarak yapmanız gereken şeyi de söylememiz lazım. Yolunuz Göreme’ye düşerse, gideceğiniz yere Göreme’den geçerek gidecekseniz ya da plan yapıp Göreme’ye geldiyseniz gideceğiniz yerlerin en başında Göreme Tarihi Milli Parkı gelmelidir. İlk olarak Göreme Tarihi imli Parkı’na gelin havayı ciğerlerinize doldurun rehber eşliğinde daha çok gezecek enerji depolayın.

Göreme Tarihi Milli Parkı volkanik bir bölgede yer almaktadır. Bölgede platolar ovalar küçük dağ bitkileri, yüksek tepeler, alüvyonla dolmuş dere ve ırmak vadileri, drenaj havzaları ve erozyonlu dik yamaçlı vadiler bulunmaktadır. Alan volkanik tüften oluşan topraktan oluşmaktadır. Bizans kilise mimarisi ve dinsel sanat tarihinden önemli bir devir Göreme Tarihi Milli Park’ta yer almaktadır. Ana ulaşım yerlerine uzak olması ve engebeli bir yerde bulunması gizlenmek isteyen veya dini inzivaya çekilmek isteyen kişiler için en uygun yer olmuştur. Rehber eşliğinde gezeceğiniz Göreme Milli Parkı’nda manastırlar, kiliseler, yemekhaneler yer almaktadır. Burada yine günümüzde şarap yapım yerleri oyulmuş, duvar resimleri ile süslenmiştir. Gidip görmek isteyen tüm yerli yabancı turistler için görülmeye değer bir tarihi mekândır.

Göreme Güllüdere Vadisi: Burası Göreme’nin en güzel yürüyüş yapılan vadisidir. 2 vadiden oluşan bu muhteşem oluşumu herkesin görmesi gerekir. Bölgenin en iyi yürüyüş rotasında üzüm bağları ve eski kiliseler size eşlik edecektir. Günün tüm yorgunluğunu güneşin batışını seyrederken atabilirsiniz. 3 km’den oluşan bu yürüyüş yerinde Peribacaları arasında 3 ayrı kilise bulunuyor. Burada yürüyüş sırasında yorulduğunuz zaman dinlenebileceğiniz mekânlar mevcut. Rehber eşliğinde turunuzu bu şekilde tamamlamak size keyifli bir tatil fırsatı sunacaktır.

Göreme'ye kısa mesafede olan Paşabağları: peribacalarının en büyük boyutlarıyla bulunduğu noktalardan biri Paşabağları’dır. Girişi ücretsiz olmakla birlikte tüm ziyaretçilere açık bir yerdir. Gezi turunuz ve rehberiniz ile gezerken keyif alacağınız en gözde mekânlardan biridir. Göremeye gidip Paşabağları’na uğramamak ayıp olur. Peribacaları, üzüm bağları, kuş sesleri, temiz hava, doğa ve huzur sizi Paşabağları’nda bekliyor olacak. Büyüleyici havası ve tarihi atmosferi ile Paşabağları’nda birçok hediye standı var.

Göreme Açık Hava Müzesi: Göreme turunuzu devam ettireceğiniz çok özel ve güzel bir yer Göreme Açık Hava Müzesi… Açık Hava Müzesi Göreme’nin tarihi eski mağaralarını kapsayan bir yerdir. Burada eskiden barınma amaçlı kullanılan mağaralar yer almakta mağaranın içerisinde ki oyma yapılar ise dudak uçuklatan cinstendir. Tabi ki gidip yerinde görmenizde yarar var. Benim anlatmam ile olmaz sadece. Göreme Açık Hava Müzesi sizi biraz yorabilir bu yüzden öncelikle tur rehberiniz ile iyice dinlenin bu yapıları gezmek için enerji toplayın ve fotoğraf makinenizi sakın düşürmeyin. Müze kartınızı yanına almayı da sakına sakın unutmayın.

Bu yerlerin dışında Zemi Vadisi, Güvercinlik Vadisi gibi yerler bulunmakta ve geziniz boyunca sizi mest edecek güzellikte yerlerdir. Göreme’ye gittiğiniz zaman kesinlikle bir tur şirketi ile gezmenizde yarar var. Gezip görülecek noktaları o kadar çok ki ve o kadar çok güzellikte ki mest olmaktan gözleriniz kapandığı zaman sizi uyandıracak biri olmalı yanınızda.

.