Ihlara Vadisi

Ihlara  Vadisi Aksaray’a 40 km uzaklıkta bulunan bir yerdir Ihlara Vadisi. Hasandağı volkanı’ndan püskürtülen lavlar sonucu şeklini bulmuş bir vadidir. Melendiz çayı milyonlarca yıl buradan akmış ve 14 km uzunluğunda 110 metre yüksekliğinde kanyon görünümlü bu Ihlara Vadisini meydana getirmiştir. Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen Poramus Kapadukus denilmekteydi. 14 km uzunluğundaki Ihlara Vadisi Ihlara bölgesinden başlar Selime’de son bulur. Vadi boyunca sayısız kayalara, oyulmuş mağaralara, kiliselere mezarlara rastlanmaktadır. Ihlara vadisindeki kiliselerin süslemeleri 6. Yüzyıldan başlayarak 13. Yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir. Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılıdır.

IHLARA VADİSİNDE UFAK BİR GEZİNTİ

Tarihini okuduktan sonra şimdi sizlere Ihlara Vadisi’nin kendisini anlatmak istiyorum. Ihlara Vadisi’ne gitmek için öncelikle niyet etmeniz gerekir. Çünkü bu vadi yeryüzünde cennetin bir parçası gibi durmaktadır. Elinizde fotoğraf makineniz ve sırtınızda çantanız vadiyi gezerken mest olmanız içten değil. Vadiye girebilmeniz için öncelikle müze kartınızın bulunması gerekiyor. Müze kartınız ile vadiye girdikten sonra sol tarafta vadiyi izlemeniz ve eşsiz manzara karşısında bayılmadan durmanız gerekir. Daha sonra biraz aşağı inebilirsiniz. Artık vadinin o güzel atmosferine inme vakti gelmiştir. Hayatınız boyunca hiç unutamayacağınız merdiven inme sefası yaşayabilirsiniz. Bu merdivenlerin basamaklarını sayan insanlar dahi var. Günlük hayatta merdiven kullanmaktan kaçanlar burada Ihlara vadisinin saymakla bitmeyen merdivenlerine rastlıyor. Bu bölümü fotoğraf çekmekle ve fotoğraf çekinmekle atlattıktan sonra artık Ihlara vadisine ayak basabilirsiniz. Burada doğanın muhteşem havası, yaratılışın eşsiz güzelliği sizi alıp başka yerlere götürecektir. Ama yine de ayaklarınız yere basıyorsa gezintiye Green Tur ile devam edebilirsiniz. Bu vadi boyunca sizin takip edeceğiniz nehir eşsiz güzellikteki vadiyi size gezdirecektir. Siz gezintinizi bu vadiyi takip ederek yürütebilirsiniz. Bu vadinin sonunda sizleri bekleyen en güzel şey nehrin ortasına kurulmuş masalar ve oturma yerleridir. Bu oturma yerlerinde ördekler, kazlar size eşlik ederek çayınızı yudumlarken huzurunuzu arttıracak ve her şeyi unutturacaktır. Bu huzuru tadan herkes tekrar Ihlara Vadisi’ne gitmeyi planlar. Bu planları arasında merdivenlerden çıkmak olmasa da bu oturma yerlerinde ördeklerle keyif yapmak çay yudumlamak kesinlikle vardır.

IHLARA VADİSİNDE NELER BULUNUYOR?

Ihlara vadisi gezinizde nehrin sonuna ulaşana kadar sizleri vadide ne karışlıyor dersiniz? Kiliseler… Ihlara vadisi bu yönüyle biliniyor ve tüm yabancı turistlerce ilk olarak ziyaret edilen yerler arasında yer alıyor. Ihlara vadisine yaklaşık 100 adet mağara içerline oyulmuş kiliseler bulunuyor. Bu kiliselere çıkmak imkânsız gibi görünüyor. Hatta bazı kiliselerin içerisine girmek isterseniz yakınlarınız ile helalleşmeniz gerekebilir. Çünkü o kiliselere çıktığınızda ayağınızın kayması nehrin yanına kadar yuvarlanmanıza neden olabilir. Ve bu kiliselerden aşağı yuvarlanmanız sonucunda sağ kalmanız imkânsız. Kayaları oyarak mağara şeklinde kilise yapmak eski zamanlarda yaşayan keşişler için inzivaya çekilme yerleri olarak kullanılmış. Dini icralarını yerine getirdikleri bu kiliselere nasıl ulaşım sağladılar, nasıl bu kiliseleri oyarak mağara haline getirdiler bilinmiyor.

YILANLI KİLİSE

Ihlara vadisinin en eski kilisesi olarak biliniyor Yılanlı Kilise. Batı duvarında bulunan yılanların saldırısına uğramış 4 kadını anlatan freskolar sebebiyle ismi Yılanlı Kilise olarak anılıyor. İki bölümden oluşan kilise sağlamlığını hala koruyor. Kilisenin şiir gibi bir güzelliğe sahip olan Ihlara Vadisi'nde gidebileceğiniz yerler arasındaki Yılanlı Kilise'nin üzeri beşik tonozla örtülmüştür. Kuzey duvarlarının içerisinde ise keşiş mezarları bulunmaktadır.


YEŞİLİN 50 TONU IHLARA VADİSİNDE

Tüm bu güzellikleri yerinde görmek çok kolay. Biz gittiğimiz zaman Kapadokya turumuza Green Tur ile ilk olarak Ihlara vadisinden başlamıştık. Nehrin sonunda çayımızı içip bazı kiliseleri inceledikte sonra asıl zorlu işe gelmiştik. Merdivenlerden çıkma bölümüne… Ihlara vadisinin tüm yorgunluğunu akşam otelde ayaklarımızı uzatarak çıkarmaya çalıştık. Dilimizden hala nasıl eşsiz güzellikte bir yer olduğuyla ilgili övgüler dökülüyordu. Cennetin bir parçasını örnek olarak dünyaya vermiş Allah. Bizim kesin yargımız bu olmuştu. Tekrardan defalarca gittik. Her gittiğimizde ıhlara vadisinin eşsiz güzelliğine tekrar tekrar eriştik. Ve her gittiğimizde yeni bir güzelliğini keşfettik. Siz de ıhlara vadisine gitmek istiyorsanız Ihlara vadisini bir rehber eşliğinde gezin. Bütün tarihi hikâyelerini dinleyin ve fotoğraf makinenizi sakın unutmayın. .