Peri Bacaları

Peri Bacaları Kapadokya geziniz boyunca sizin için en güzel manzara şüphesiz ki Peribacaları olacaktır. Siz Kapadokya gezinizde doğanın büyüleyici manzarasına kendinizi kaptırmışken Peribacaları gibi bir güzelliği bize sunan doğaya ne kadar teşekkür etseniz azdır. Bu muhteşem doğa olayının bu güzellikte eserler ortaya koyacağını kim bilebilir. Yumuşak toprağı, havası ve güzel güneşi Kapadokya demektir. Ayağınız kumda kaymalı, yüzünüz güneşte yanmalı, sabah güneşi balo turunda peribacalarını seyrederken karşılamalısınız. Peribacalarını seven güneşi balondan kuşbakışı izlerken bu doğaüstü manzaranın tadını sonuna kadar çıkartın. Ve gözlerinizi kapatıp bir an cennetin burası olduğunu düşünün. Kapadokya cennetin yeryüzündeki örneğidir. Kapadokya’ya giden herkes buna hak verecektir. Yaratılışın iliklerinize kadar hissettiğiniz ulu gücün varlığını öğrendiğiniz yerdir. Bu kadar güzel renkleri bir sanatçı gibi bir araya getiren güç bütün turistlere güzel bir manzara sunuyor. Tabii ki bunu doğa olayı Peribacaları ile yapıyor.

PERİBACASI NASIL OLUŞUYOR

Peribacaları bütün okul hayatınız boyunca ‘killi yumuşak toprağın sel ve rüzgârla aşınması sonucu sert kısmın kalması sonucu meydana gelen mantar görünümlü yapılardır’ şeklinde öğrendiniz. Hiçbir öğretmen Kapadokya’nın eşsiz güzelliğini güneşin doğumunda bu Peribacalarını nasıl aydınlattığını anlatmaz. Bilimsel olarak Peribacalarının oluşumu bu şekildedir. Yumuşak toprağın aşınması sonucu oluşan mantarsı yapıdır. Tepesinde kaya bloğu bulunmaktadır. Sel suları ve rüzgârlar sert kayaları çatlatarak aşındırır. Bitki örtüsünün özelliklerine bağlı olarak doğa olayları sonucu ortaya çıkan bu yapılar peribacası olarak isimlendiriliyor. Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan, şapka kısmı ise lahar ve ignimbirit gibi sert kayaçlardan oluşmaktadır. Şapkadaki kayanın direnci peribacalarının ömrünü belirler.
Bu bilimsel bilgilerin dışında peribacalarını güzel kılan Kapadokya’ya kattığı mistik havasıdır. Kapadokya için turistler ‘başka gezegen’ ‘uzaylıların ülkesi ‘ Masal ülkesi’ gibi tabirler kullanıyorlar. Turlar ile yapılan rehber eşliğinde ki vadi gezintilerinde Peribacalarına her adımda rastlamak mümkün. Bu vadi yürüyüşlerinde Peribacalarının seviye seviye oluşumunu gözlemleyebilirsiniz. Gerçekten de başka bir gezegende geziyor hissiyatına kapılabilirsiniz. Farklılıklar yeri diyebiliriz biz de Kapadokya için. Daha önce hiç rastlamadığınız doğa olaylarını bölge turu yaparken keşfedebilirsiniz. Daha önce hiç görmediğiniz tanık olmadığınız şeyler görürsünüz ve fotoğrafınızın objektifini ilk kez bir doğa olayına tanık edersiniz. Kapadokya geziniz basit bir geziden çıkar bir serüvene dönüşür. Tabi ki bunu sağlayan tercih ettiğiniz bölge tur rehberinizdir. Bizim gezimiz muhteşem ötesi eğlenceli ve dolu dolu geçmişti. Bunu sağlayan ise tercih ettiğimiz tur rehberimizdi. Balon turunda ise kuşbakışı izlediğimiz Kapadokya ve peribacaları bizi mest etti.
Defalarca gitmiş olsanız bile Kapadokya size her seferinde başka bir sürpriz sunabilir. Bir gidişinizde güneşle ısınan topraklar görürken bir dahaki gidişinizde karla kaplı peribacalarına rastlayabilirsiniz. Bazı Peribacaları ise rengârenk olarak karşınıza çıkar. Bu özelliğe sahip topraklarda balon turu ile güneşin batışını izlemek size bir renk şöleni sunacaktır. İşte bu eşsiz güzellikteki Peribacaları ve Kapadokya 10 bin yıl boyunca en ilkel insanlardan en modern insanlara kadar her uygarlığı büyülemiştir.
Peribacaları kolay aşınabilen yapısıyla bazen bir barınma yeri bazen bir kale bazen de hastaların yetiştirildiği bir ocak kimi zamanda dua edilen mekânlar olarak şekillenmiştir. Peribacalarından oluşmuş bu yapıları gezerken kendinizi zaman makinesinde çok eskilere gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Dünyanın başka yerlerinde Peribacaları bulunabilir ama içerisine bir yapı oluşturulan hiç bir Peribacası bulunmuyor.

PERİBACASI İSMİ NERDEN GELİYOR?

Baca kelimesi bildiğimizin dışında bir de halk dilinde eskiden ‘pencere’ olarak kullanılıyordu. Eski insanlar peribacalarına oyulmuş delikleri birinin yaptığını düşünmüş olabilirler. Bu doğa olayının nasıl oluştuğunu bilmeyen insanlar perilerin yaptığını düşünerek isimlerini Peribacaları olarak koymuşlar. Bu bilgi net olmamakla birlikte yinede akla mantıklı geliyor. Peribacaları ismi nasıl ortaya çıkmış bilemeyiz ama periler kadar büyülü ve güzel bir yapı olduğunu biliyoruz. Kapadokya’ya yolunuz mutlaka düşsün ve mutlaka fotoğraf makinenizin objektifi bu olağanüstü yapılara dönsün. Peribacaları her farklı oluşumu ile sizleri Nevşehir’de bekliyor.