Ürgüp

Ürgüp Peri Bacaları Ürgüp Nevşehir’in güzelliği… Ürgüp Kapadokya bölgesinin en önemli merkezi… Tarih boyunca birçok isime tabi tutulmuş. Bizans döneminde Assiana, Selçuklular döneminde Başhisar, Osmanlılar döneminde ise Burgut kalesi, Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp olarak adlandırılmıştır. Artık günümüzde Ürgüp ismi ile anılmakta ve gidip gören herkesin başını büyüsüyle döndürmektedir.

Ürgüp Kapadokya bölgesinde balona binme keyfinin en güzel yaşandığı yerdir. Tüm yerli yabancı turistler tarafından rüya gibi bir balon turuna çıkılan Ürgüp gün doğumunda ve gün batımında eşsiz bir keyif yaşatır.

Kapadokya başlı başına doğanın yeteneği ile yazıp çizdiği ve bize bir resim bahşettiği bölgedir. Doğa ve tarih Kapadokya bölgesinde kusursuz bir şekilde buluşur. Coğrafik olaylar ile oluşan Peribacaları günümüzde yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret edilirken, geçmişteki insanlar tarafından ise konut, kilise gibi amaçlar ile kullanılmıştır. Mağaralar turistik amaçlı olarak günümüzde otel olarak restore edilmiş ve Kapadokya bölgesinde otantik şekilde mağaradan oteller dekore edilmiştir. İşletmenler tarafından faaliyete geçirilen bu otantik mağara otellerinde kalan turistler unutamayacakları bir tatil geçirdiklerini söylüyorlar. Tarih, doğa olayları ve sizi sürekli seven bir güneş Kapadokya işte bunu barındırıyor. Gidip gören herkes daha sonra güneşi özlediğini söylüyor. Sabah gün doğumu ve akşam gün batımı Kapadokya bölgesinde Ürgüp’te eşsiz bir keyif sunuyor sizlere…. Bu yazımızı okudunuz, giden kişilerden çok övgü de duydunuz ve dediniz ki; Ben de bir Ürgüp’e gideyim, göreyim.’ Ve geldiniz Kapadokya bölgesi Ürgüp’e. Balon sefası, güneşi karşılamak her şey tamam ama başka ne yapılabilir Ürgüp’te. Ürgüp’e gitmek isteyen kişiler için işte birkaç mekân ve yer bilgisi. Tarih ve güzellik kokan Ürgüp’te kesinlikle görmeniz gereken yerler:

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

1- Ürgüp Fıratkan: Ürgüp- Göreme yolu üzerinde bulunan klise, yemekhane, yatakhane, mutfak gibi yaşam alanlarının aynı yerde olduğu iki katlı bir yapı Fıratkan. Burada eski yapılara rastlanacağı gibi günümüzde restore edilmiş ve kullanılmakta olan mekanlara da rastlamak mümkün. Turistler tarafından gezilecek yerler arasında ilk sıralarda gelen Fıratkan buram buram tarih kokan bir Ürgüp noktasıdır. Burada eski yapılara mağaralara rastlamak, duvarlarda eskiyen parmak izlerini görmek mümkündür. Bu hissi yerinde tatmanız ve yaşamanız gerekir.

2- Ürgüp Taşkın Paşa Cami: Karamanlılar döneminde yapılan Cami Ürgüp'ün Damsa Köyü'nde yer almaktadır. Çok eski zamanlardan kalan Karamanlılar döneminden günümüze kadar gelen Taşkın Paşa Cami restore edilerek ayakta tutulabilmiştir.

3- Ürgüp Pembe Vadi: Ürgüp-Avanos yolu üzerinde yer alan bir vadidir. Özellikle Peri Bacaları açısından oldukça zengin bir bölgedir. Peri Bacalarının değişik şekiller aldığı vadi görülmeye değerdir. Birçok ressamın resimlerine ilham olan, birçok yazarın yazılarına konu olan ve sayısız fotoğraf sanatçısının fotoğraflarını süsleyen Pembe Vadi Ürgüp’te kesinlikle görmeniz gereken bir yerdir. Balon turuna katıldığınız zaman kuş bakışı olarak fotoğraf objektifinizi yöneltebileceğiniz yer Pembe Vadidir.

4- Ürgüp Müzesi: 1971 yılında ziyarete açılan Ürgüp Müzesi'nde, prehistorik dönemlerden Osmanlı dönemine kadar etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Arkeolojik kazılar sonucu elde edilen tüm materyaller bu müzede yer almaktadır. Hala devam eden arkeolojik kazılardan çıkan maddeler restore edildikten sonra bu müzede sergilenmektedir. Tarihi koklamak isterseniz Ürgüp sokaklarına, eğer tarihi görmek isterseniz de Ürgüp Müzesi’ne gitmeniz gerekecektir.

5- Ürgüp Kızılçukur: işte Kapadokya turunuzun Ürgüp bölümünde en güzel yerdesiniz. Gün batımını ve gün doğumunu en güzel izleyebileceğiniz yer Kızılçukur yeridir. Bu tepede güneş ile oynayarak onu fotoğraflarınıza malzeme yapabilir eşsiz güzellikte fotoğraflar çekebilirsiniz.

6- Ürgüp Aziz Theodore Kilisesi: Ürgüp’ün Yeşilöz Köyünde yer alan bir kilisedir. T plan şeklinde yapılan kilisenin ortası kubbe ile kapatılmıştır. Üstteki galeriye merdivenle çıkılmaktadır. Kilise bu özelliği ile diğer tüm Kapadokya kiliselerinden ayrılır. Üç ayrı sanatçı tarafından süslenen kilise bozulmadan günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır.

7- Ürgüp Temenni Anıt Mezarı: Temenni Anıt Mezarı 1288 yılında, Kılıçarslan için yaptırılmıştır. Anıt Mezar Ürgüp'ün merkezinde yer alan Kadıkalesi'nin en yüksek noktasındadır. Anıt Mezara 700 m. uzunluğundaki tünel kullanılarak ulaşılmaktadır. Şu an bu tünelin ziyaretçilere bir kısmı açık durumdadır. Anıt Mezar, Anadolu'da bir dönem sonra en zengin kütüphane olması ile önemlidir. Ürgüp gezinizde uğramanız gereken en önemli noktalardan biri de Temenni Anıt Mezarıdır.

Ürgüp’te gezmeniz gereken noktalar başlıca bu şekilde sıralanıyor. Bir rehber eşliğinde bütün noktalarını tek tek tadını çıkartarak gezebilir Ürgüp’ün eşsiz güzellikleri sizleri bekliyor...