Uçhisar

Uçhisar Kapadokya gezinize tüm hızıyla devam ederken durup dinlenebileceğiniz bir yere geldiniz sonunda. İl merkezine 5 km mesafedeki Uçhisar bölgesine geldiniz. Kapadokya’nın en yüksek yerleşim bölgesidir. Artık sadece fotoğraf makinesi ve elinizdeki içeceğiniz ile manzaranın, Kapadokya’nın ve Uçhisar’ın tadını çıkartabilirsiniz. Kalesiyle ünlü Uçhisar bölgesinde eski zamanlarda Hıristiyanlar yaşamış. Kale içerisinde sonradan keşfedilen gizli yollar bulunmaktadır. Bu yollar ve odalar saklanma amaçlı kullanılmıştır. Kalenin en üst kısmında ise 3 adet mezar bulunmaktadır.


UÇHİSAR KALESİ

Uçhisar Kalesi’nde yukarıda bahsettiğimiz gibi gizli odalar ve yollar sonradan keşfedilmiştir. Hıristiyanların kullandığı düşünülmekte olup bölge halkını eski zamanlarda Hıristiyanlar oluşturuyordu. Uçhisar Kalesi’nin en üst kısmında ise 3 adet eski dönemden kalma mezar bulunuyor. Bu mezarların Bizans döneminden kaldığı düşünülüyor. Ayrıca bu mezarlar kaya oyularak yapılmış. Stratejik açıdan en iyi yer olarak seçilmiş ve kale savunma amaçlı olarak eski zamanlarda buraya konumlandırılmıştır. Uçhisar kalesi Kapadokya’nın en yüksek bölgesidir. Giriş ücreti olarak çok uygun ir fiyat alınmakta ve kalenin tepesine kadar çıkmak istemeyen kişiler için kale etrafında teras cafeler yer almaktadır. Bu cafelerde çayınızı içebilir yemek yiyebilirsiniz. Dinlenmek için eşsiz manzara ile en iyi yer seçimi olacaktır. Eğer ki güneş ile bir probleminiz yok ise bu kaleye gündüz çıkmak daha keyifli olacaktır. Eşsiz manzaranın keyfini çay yudumlarken fotoğraf makineniz ile çıkartabilirsiniz. Ancak güneş ile anlaşamayan birisi iseniz zaten Kapadokya’da gece çıkmanız önerilir. Çünkü güneş Kapadokya’yı çok ever. Akşam saatinde Uçhisar Kalesi’ne çıkabilir manzaranın tadını ışıklar eşliğinde çıkartabilirsiniz. Serin ve güzel bir hava olacağı için gün batımını burada izlemek güzel fikir olacaktır. Uçhisar kalesinin içerisine oyularak çok sayıda oda, ev, sığınak, depo, sarnıç, mahzen yapılmış. Bu odalar birbirine merdivenler ve tüneller ile bağlanmış. Odaların girişinde ise giriş çıkışı kontrol altına almaya yarayacak sürgü taşları var. Yapıldığı eski zamanlarda insanlar tarafından büyük hesaplar ve matematikler ile inşa edilmiş kalenin içerisi. Mezarların ve bu geçitlerin boyu o kadar küçük ki sanki o devirde cüceler tarafından bu dev yapının oyulduğunu düşündürüyoruz doğal olarak. Kalenin en yukarısında ise saldırı anında yuvarlamak için taş gülleler bulunuyor. Kilise ilk olarak Yıldırım Beyazıt zamanında Türklerin eline geçmiştir. 1960 yılında kale ve çevresi afet bölgesi olarak ilan edilmiş ve kasaba evleri kalenin etrafından uzak yerlere götürülmüştür. Çevredeki taş evler ise restore edilerek günümüzde otel olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Uçhisar Kalesi’nde biletinizi alın ve sonra kaya oyularak yapılmış eski tandır evi, şirahane, ahır gibi mekânları gezerek kalenin zirvesine ulaşın. Buradan muhteşem bölge manzarasını izlemeye başlayın. Güvercin Vadisinden Avanos’a kadar bütün vadiler ve bütün Kapadokya’yı görmeniz mümkün. Zirvede; ayrıca çok sayıda oyma küp, oyma mezar ve büyük sarnıç görebilirsiniz. Kaleden aşağıya bakarken, kuzeyde cevizli peri bacalarını, batıda Nevşehir’i ve Oylu Dağını, kalenin hemen önünde yeni Uçhisar kasabasını görebilirsiniz. Güneybatıda ise, uzaklarda Hasan Dağı var. Uçhisar kalesinin zirvesi Erciyes Dağının en güzel görüldüğü yer. Yani tüm bölgenin oluşmasına neden olan kaynağı bu noktadan görmeniz mümkün. Kaleden gün batımının kızıllığını izleyin ve eşsiz manzara eşliğinde sevdiklerinizle romantik saatler yaşayın.

GÜVERCİN VADİSİ

Kapadokya’nın en büyük ve en uzun vadisidir. Vadiye ismini veren güvercinler ise vadinin doğu yamacında yer alıyor. Eski zamanlarda Uçhisar kasabasında yaşayan halk bu vadinin doğu yamacına güvercinlikler oymuşlar. Kasaba halkı bu güvercinlere yem atar onları beslermiş. Karşılığında ise bu güvercinlerin gübrelerini alır bahçelerinde kullanırlarmış. Eski zaman insanları Güvercin gübresi ile yetişen sebze ve meyvelerin tadını anlatırlar. Vadide yapacağınız yürüyüşte güvercinlikleri ve kuluçkalarını yakından görebilirsiniz. Bu vadiyi gezerken yine fotoğraf makinenizi boynunuzdan çıkarmayın sakın elinizden düşürmeyin. Eşsiz güzelliklere fotoğraf makinenizi de tanık edin ve dünya ile paylaşın. Çünkü Kapadokya ve Uçhisar bölgesi dünyanın görmesine değer bir bölgedir. Eşsiz güzelliği her şeye konu olur. Sizin de unutamayacağınız anılar biriktirmenize yardım eder.