Kapadokya At Turları (At Biniciliği)


Kapadokya At Turları Kapadokya’nın Aksaray, kayseri ve Niğde illerinin sınırları arasında kalan üçgende yerleşmiş olduğunu ve volkanik kül kalıntıları zaman içerisinde rüzgâr ve çevre koşullarına göre şekillenmiş sivri kayalardan oluşan, belirli zamanlar da yaşayan halk tarafından yerleşim yeri olarak da kullanılmış bir doğa harikası olarak bizi karşıladığını bilmeyen yoktur. Genel olarak çevre tanıma turlarında balon turları ve araç ile yapılan gezilerin olduğu bilinse de motorlu taşıtların giremediği ve balon ile yukardan görmek yerine yeryüzünde gezerek büyülü dünyanın içerisinde bulunabilmek için yapılı ve güçlü Kapadokya’ya has olarak yetiştirilen atların üzerinde yapılan gezilerin verdiği zevkin tadına mutlaka varmak gerekir.
Zaten Kapadokya’nın adının anlamı bile ‘katkatuka’ yani güzel atlar şehri anlamına gelir zaman içerisinde değişen diller ile Kapadokya. Bu adı savaşlarda mal varlığı sayılıp el konulacak kadar güzel olan ganimet niteliğinde atlar yetiştirilmesinden alır. Tarihte adının yetiştirdiği atlardan alan bir bölgeyi o muhteşem atların genlerini taşıyan atlar ile gezmek ayrı bir mucizevî hayranlık yaratacak boyutta.

Kapadokya at turları güzergâhı nasıl belirlenir ve nasıl ulaşabilirim:

Avanos ve Göreme’de bulunan at yetiştirme ve binicilik çiftliklerinden başlar sizin ne kadar zaman ayıracağınıza göre (yarım günlük, tam günlük ve birkaç günlük olarak) bir güzergâh belirlenir. Bitişler yine başlangıç noktasında olur. At çiftliklerine düzenlenen servisler ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Gezi dönüşü yine aynı servisler ile kaldığınız noktaya geri dönüş yapabilirsiniz. At turları güzergâhında aracınız ile gidemeyeceğiniz birçok noktaya, vadilere ova ve arazilere de gitmiş ve oraların eşsiz güzelliğinin dokusuna da şahit olmuş olacaksınız.
‘Kapadokya at turlarına katılmak istiyorum ama ben at binmeyi bilmem’ diye düşünüyorsanız bunu da kendinize dert etmenize gerek yok çünkü at turlarına çıkmadan önce at çiftliklerinde binicilik eğitimi de veriyorlar.
Kapadokya at turları düzenlenirken bir rehber ve binicilik eğitmeni size rehberlik yapacağı için en an iki kişilik bir grup oluşturmak gerekmektedir. Kişiye özel turlardan daha çok grup şeklinde turların düzenlenmesi tercih ediliyor.

Kapadokya at turları için ne kadar bir ücret öderim:

Kapadokya At Turları At turları düzenlenirken kişi sayısı, gezilecek süre ve eğitim alıp almama durumunuza göre fiyat belirlenebilirken genel olarak vermeniz gereken bir fiyat öğrenmek isterseniz. Söylediğimiz nedenler ile alakalı çok net ve sabit rakamlar olmamakla beraber;

Kapadokya at turu başlamadan önce işinde uzmanlaşmış olan binicilik eğitimi hocaları sizlere at binme eğitimi verecek ve sizin tek başınıza ata binebileceğinize emin olduktan sonra tura çıkmanıza müsaade edeceklerdir. Aksi takdir de öncelik can güvenliği olmasından kaynaklı at turlarına katılamayacaksınız. Rezervasyon için iletişime geçebilir ayrıca detaylı bilgi alirsiniz.